| Catalog number: | bs-6943R-Cy7 |
|---|---|
| Price: | 350 € |
| Supplier: | Bioss Primary Conjugated Antibodies |
| Product name: | FBXL11 Antibody, Cy7 Conjugated |
| Quantity: | 0.1ml |
| Related search: |
| Long name: | Cy7 Conjugated, FBXL11 Polyclonal Antibody |
|---|---|
| Category: | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation: | Cy7 |
| Host Organism: | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen: | FBXL11 |
| Specificity: | This is a highly specific antibody against FBXL11 |
| Modification: | Unmodified |
| Modification site: | None |
| Clonality: | Polyclonal |
| Clone: | Polyclonal antibody |
| Concentration: | 1ug per 1ul |
| Source: | KLH conjugated synthetic peptide derived from human FBXL11 |
| Gene ID number: | 22992 |
| Tested applications: | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions: | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity: | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details: | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background: | Additionally, CXXC8, Expressed ubiquitously with highest expression in testis, F-box proteins are members of a large family that regulate the cell cycle, FBL11, FBL11 functions to demethylate the Lys-36 residue of histone H3, FBL11 is thought to promote the ubiquitination and subsequent degradation of various phosphorylated proteins, JHDM1A (JmjC domain-containing histone demethylation protein 1A) or LILINA, KDM2A, Three isoforms of FBL11 exist due to alternative splicing events, also known as FBXL11 (F-box and leucine-rich repeat protein 11), for degradation by the proteasome after ubiquitination, immune response, is a 1, ovary and brain, signaling cascades and developmental programs by targeting proteins, such as cyclins, thereby modulating the histone code, 162 amino acid member of the F-box protein family that contains one F-box domain and localizes to the nucleus, F-box proteins are critical components of the SCF (Skp1-CUL-1-F-box protein) type E3 ubiquitin ligase complex and are involved in substrate recognition and protein recruitment |
| Purification method: | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions: | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission: | 743nm/767nm |
| Synonyms: | KIAA1004 FBL11 LILINA DKFZP434M1735 FBL7 FLJ00115 CXXC8 JHDM1A |
| Properties: | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Conjugated: | These antibodies are excite for emission at 650 nm and detected at a 676 nm wavelengths |
| Gene target: | FBXL11 Conjugated |
| Short name: | Conjugated, FBXL11 Antibody |
| Technique: | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label: | Cy7 |
| Alternative name: | cyanine 7 coupled, FBXL11 (Antibody to) |
| Alternative technique: | antibodies |
| Identity: | 13606 |
| Gene: | KDM2A | More about : KDM2A |
| Long gene name: | lysine demethylase 2A |
| Synonyms gene: | FBXL11 |
| Synonyms gene name: | F-box and leucine-rich repeat protein 11 lysine (K)-specific demethylase 2A |
| Synonyms name: | F-box protein FBL11 jumonji C domain-containing histone demethylase 1A |
| Locus: | 11q13, 2 |
| Discovery year: | 2000-09-27 |
| GenBank acession: | BC047486 |
| Entrez gene record: | 22992 |
| Pubmed identfication: | 10231032 10531037 |
| RefSeq identity: | NM_012308 |
| Classification: | PHD finger proteins Lysine demethylases F-box and leucine rich repeat proteins Zinc fingers CXXC-type |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000167103 |
| bs-6943R-Cy7 | FBXL11 Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6943R-Biotin | FBXL11 Antibody, Biotin Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6943R-Cy3 | FBXL11 Antibody, Cy3 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6943R-Cy5 | FBXL11 Antibody, Cy5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6943R-Cy5.5 | FBXL11 Antibody, Cy5.5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6943R-FITC | FBXL11 Antibody, FITC Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6943R-HRP | FBXL11 Antibody, HRP Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| GENTAUR-58be20f282a62 | Anti-FBXL11/KDM2A Mouse Monoclonal Antibody | 100ug | 382 € | MBS mono | mouse |
| AP11064PU-N | anti-KDM2A / FBXL11 Antibody | 0,4 ml | 587 € | acr | human |
| AP55063SU-N | anti-KDM2A / FBXL11 Antibody | 0,2 ml | 630 € | acr | human |
| GWB-F545C1 | FBXL11 antibody | 1 vial | 486 € | genways | human |
| bs-6943R-A350 | FBXL11 Antibody, ALEXA FLUOR 350 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6943R-A488 | FBXL11 Antibody, ALEXA FLUOR 488 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6943R-A555 | FBXL11 Antibody, ALEXA FLUOR 555 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6943R-A594 | FBXL11 Antibody, ALEXA FLUOR 594 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6943R-A647 | FBXL11 Antibody, ALEXA FLUOR 647 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6943R | FBXL11 Antibody | 0.1ml | 263 € | Bioss Primary Unconjugated Antibodies | human |
| GENTAUR-58be651b784ea | Anti-FBXL11 (Polyclonal), ALEXA Fluor 594 | 100 microliters | 489 € | Bioss Polyclonal Antibodies | human |
| bs-12420R-Cy7 | 14-3-3 beta Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-2017R-Cy7 | 14-3-3 family protein Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-12421R-Cy7 | 14-3-3 gamma Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-3000R-Cy7 | 14-3-3 protein zeta/delta (S58) Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 368 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-12422R-Cy7 | 14-3-3 sigma Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-12419R-Cy7 | 14-3-3 Tau Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6790R-Cy7 | 14-3-3 zeta+delta Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-5590R-Cy7 | 14-3-3(Thr232) Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 368 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6505R-Cy7 | 15 Lipoxygenase 1 Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bsm-0861M-Cy7 | 2,4-D (24D1) Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-0861R-Cy7 | 2,4-D Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6313R-Cy7 | 4 Hydroxynonenal Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |