| Catalog number: | bs-6688R-Cy7 |
|---|---|
| Price: | 368 € |
| Supplier: | Bioss Primary Conjugated Antibodies |
| Product name: | SCN8A Antibody, Cy7 Conjugated |
| Quantity: | 0.1ml |
| Related search: |
| Long name: | Cy7 Conjugated, SCN8A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| Category: | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation: | Cy7 |
| Host Organism: | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen: | SCN8A |
| Specificity: | This is a highly specific antibody against SCN8A |
| Modification: | Unmodified |
| Modification site: | None |
| Clonality: | Polyclonal |
| Clone: | Polyclonal antibody |
| Concentration: | 1ug per 1ul |
| Source: | 6, KLH conjugated synthetic peptide derived from human SCN8A/Nav1 |
| Gene ID number: | 6334 |
| Tested applications: | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions: | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity: | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details: | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background: | Assuming opened or closed conformations in response to the voltage difference across the membrane, In macrophages and melanoma cells, isoform 5 may participate in the control of podosome and invadopodia formation, the protein forms a sodium-selective channel through which Na(+) ions may pass in accordance with their electrochemical gradient, Mediates the voltage-dependent sodium ion permeability of excitable membranes |
| Purification method: | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions: | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission: | 743nm/767nm |
| Synonyms: | Nav1, 6 NaCh6 PN4 CerIII |
| Properties: | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Conjugated: | These antibodies are excite for emission at 650 nm and detected at a 676 nm wavelengths |
| Gene target: | SCN8A Conjugated |
| Short name: | Conjugated, SCN8A Antibody |
| Technique: | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label: | Cy7 |
| Alternative name: | cyanine 7 coupled, SCN8A (Antibody to) |
| Alternative technique: | antibodies |
| Identity: | 10596 |
| Gene: | SCN8A | More about : SCN8A |
| Long gene name: | sodium voltage-gated channel alpha subunit 8 |
| Synonyms gene: | MED |
| Synonyms gene name: | alpha polypeptide sodium channel, alpha subunit sodium channel, sodium channel, type VIII, type VIII, type VIII alpha subunit , voltage gated, voltage gated, voltage gated |
| Locus: | 12q13, 1 |
| Discovery year: | 1995-08-23 |
| GenBank acession: | AB027567 |
| Entrez gene record: | 6334 |
| Pubmed identfication: | 7670495 9828131 16382098 |
| RefSeq identity: | NM_014191 |
| Classification: | Sodium voltage-gated channel alpha subunits |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000169490 |
| bs-6688R-Cy7 | SCN8A Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6688R-Biotin | SCN8A Antibody, Biotin Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6688R-Cy3 | SCN8A Antibody, Cy3 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6688R-Cy5 | SCN8A Antibody, Cy5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6688R-Cy5.5 | SCN8A Antibody, Cy5.5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6688R-FITC | SCN8A Antibody, FITC Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6688R-HRP | SCN8A Antibody, HRP Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| AP55281SU-N | anti-SCN8A Antibody | 0,2 ml | 630 € | acr | human |
| CPA2051-100ul | anti-SCN8A Antibody | 0,1 ml | 442 € | acr | human |
| CPA2051-200ul | anti-SCN8A Antibody | 0,2 ml | 688 € | acr | human |
| CPA2051-30ul | anti-SCN8A Antibody | 30 Вµl | 326 € | acr | human |
| abx135926 | Anti-SCN8A Antibody | 50 µl | 311 € | abbex | human |
| GWB-MM050E | SCN8A antibody | 1 vial | 521 € | genways | human |
| bs-6688R-A350 | SCN8A Antibody, ALEXA FLUOR 350 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6688R-A488 | SCN8A Antibody, ALEXA FLUOR 488 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6688R-A555 | SCN8A Antibody, ALEXA FLUOR 555 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6688R-A594 | SCN8A Antibody, ALEXA FLUOR 594 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6688R-A647 | SCN8A Antibody, ALEXA FLUOR 647 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6688R | SCN8A Antibody | 0.1ml | 263 € | Bioss Primary Unconjugated Antibodies | human |
| YSRTMCA4143Z | SCN8A, Mouse Monoclonal antibody-; Clone: 4G7 | 0.1 mg | Ask price € | accurate-monoclonals | mouse |
| GENTAUR-58be64d835e72 | Anti-SCN8A (Polyclonal), ALEXA Fluor 594 | 100 microliters | 489 € | Bioss Polyclonal Antibodies | human |
| abx904807 | Anti-SCN8A siRNA | 30 nmol | 717 € | abbex | human |
| abx932632 | Anti-SCN8A siRNA | inquire | 50 € | abbex | human |
| abx932633 | Anti-SCN8A siRNA | inquire | 50 € | abbex | human |
| GENTAUR-58bcf97dbec6f | Rat Sodium channel protein type 8 subunit alpha (Scn8a), partial | 1000ug | 1569 € | MBS Recombinant Proteins | rat |
| GENTAUR-58bcf97e046be | Rat Sodium channel protein type 8 subunit alpha (Scn8a), partial | 1000ug | 2078 € | MBS Recombinant Proteins | rat |
| bs-12420R-Cy7 | 14-3-3 beta Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-2017R-Cy7 | 14-3-3 family protein Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-12421R-Cy7 | 14-3-3 gamma Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-3000R-Cy7 | 14-3-3 protein zeta/delta (S58) Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 368 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |