| Catalog number: | AR09078PU-N |
|---|---|
| Price: | 350 € |
| Supplier: | Bioss Primary Conjugated Antibodies |
| Product name: | anti-RAB5A / RAB5 (1-215) Antibody |
| Quantity: | 0.1ml |
| Other quantities: | 0,5 mg 1500€ |
| Related search: |
| Vial description: | Rab-5A |
|---|---|
| Category: | antigen |
| Raised in: | laboratory |
| Clone: | 1 vial |
| Form: | Purified |
| Reactivity: | not determined |
| Purity: | в&permil, Ґ95 |
| Molecular weight: | kDa |
| Source: | coli, E |
| Activity: | to be determined |
| Range: | broad |
| Protein number: | P20339 |
| Application: | not determined |
| Storage: | Avoid freeze/thaw cycles, Upon delivery aliquot and store at -20°, C, C for one year, Shipped at 4° |
| Description: | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Properties: | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by acr they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target: | RAB5A / RAB5 (1-215) |
| Short name: | anti-RAB5A / RAB5 (1-215) Antibody |
| Technique: | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, Antibody |
| Alternative name: | member RAS oncogene family / RAB5 (1-215) (Antibody to), antibody to-RAB5A |
| Alternative technique: | antibodies |
| Alternative to gene target: | BT, GDP-dissociation inhibitor binding, RAB5, RAB5A and IDBG-21702 and ENSG00000144566 and 5868, Rab5a and IDBG-190768 and ENSMUSG00000017831 and 271457, member RAS oncogene family, nuclei, this GO :0001726 and ruffle and cellular component this GO :0003924 and GTPase activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005525 and GTP binding and molecular function this GO :0005622 and intracellular and cellular component this GO :0005634 and nucleus and cellular component this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0005768 and endosome and cellular component this GO :0005769 and early endosome and cellular component this GO :0005829 and cytosol and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0006184 and GTP catabolic process and biological process this GO :0006886 and intracellular protein transport and biological process this GO :0006897 and endocytosis and biological process this GO :0006913 and nucleocytoplasmic transport and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0007264 and small GTPase mediated signal transduction and biological process this GO :0007399 and nervous system development and biological process this GO :0007596 and blood coagulation and biological process this GO :0008021 and synaptic vesicle and cellular component this GO :0010008 and endosome membrane and cellular component this GO :0014911 and positive regulation of smooth muscle cell migration and biological process this GO :0015031 and protein transport and biological process this GO :0015629 and actin cytoskeleton and cellular component this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0019001 and guanyl nucleotide binding and molecular function this GO :0019003 and GDP binding and molecular function this GO :0030139 and endocytic vesicle and cellular component this GO :0030154 and cell differentiation and biological process this GO :0030424 and axon and cellular component this GO :0030425 and dendrite and cellular component this GO :0031901 and early endosome membrane and cellular component this GO :0042470 and melanosome and cellular component this GO :0042589 and zymogen granule membrane and cellular component this GO :0043005 and neuron projection and cellular component this GO :0043025 and neuronal cell body and cellular component this GO :0043195 and terminal bouton and cellular component this GO :0043234 and protein complex and cellular component this GO :0045121 and membrane raft and cellular component this GO :0045335 and pha this GO cytic vesicle and cellular component this GO :0045921 and positive regulation of exocytosis and biological process this GO :0048169 and regulation of long-term neuronal synaptic plasticity and biological process this GO :0048471 and perinuclear region of cytoplasm and cellular component this GO :0048661 and positive regulation of smooth muscle cell proliferation and biological process this GO :0051021 and GDP-dissociation inhibitor binding and molecular function this GO :0051489 and regulation of filopodium assembly and biological process this GO :0055037 and recycling endosome and cellular component this GO :0070062 and extracellular vesicular exosome and cellular component this GO :2000286 and receptor internalization involved in canonical Wnt receptor signaling pathway and biological process, this GO :0003924 : GTPase activity, this GO :0003924 : GTPase activity and also this GO :0005515 : protein binding and also this GO :0005525 : GTP binding and also this GO :0019001 : guanyl nucleotide binding and also this GO :0019003 : GDP binding and also this GO :0051021 : GDP-dissociation inhibitor binding, this GO :0005515 : protein binding, this GO :0005525 : GTP binding, this GO :0019001 : guanyl nucleotide binding, this GO :0019003 : GDP binding, this GO :0051021 : GDP-dissociation inhibitor binding, 24043 and IDBG-631304 and ENSBTAG00000046385 and 539764, RAB5A |
| Identity: | 9783 |
| Gene: | RAB5A | More about : RAB5A |
| Long gene name: | RAB5A, member RAS oncogene family |
| Synonyms gene: | RAB5 |
| Synonyms name: | RAS-associated protein RAB5A |
| Locus: | 3p24, 3 |
| Discovery year: | 1990-01-22 |
| Entrez gene record: | 5868 |
| Pubmed identfication: | 1999336 |
| RefSeq identity: | NM_004162 |
| Classification: | RAB, member RAS oncogene GTPases |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000129889 |
| AR09078PU-L | anti-RAB5A / RAB5 (1-215) Antibody | 0,5 mg | 1500 € | acr | human |
| AR09078PU-N | anti-RAB5A / RAB5 (1-215) Antibody | 0,1 mg | 587 € | acr | human |
| MBS248648 | Anti-Human RAB5A / RAB5 Antibody | 200ul | 597 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| AM09031PU-N | anti-RAB5A / RAB5 Antibody | 0,1 ml | 500 € | acr | human |
| AM09031PU-S | anti-RAB5A / RAB5 Antibody | 50 Вµl | 384 € | acr | human |
| AP00208PU-N | anti-RAB5A / RAB5 Antibody | 0,1 mg | 616 € | acr | human |
| BB-PA1773 | anti-RAB5A / RAB5 Antibody | 0,1 mg | 471 € | acr | human |
| AP00208CP-N | anti-RAB5A / RAB5 control peptide Antibody | 50 Вµg | 326 € | acr | human |
| DL-RAB5A-Hu | Human RAB5A, Member RAS Oncogene Family RAB5A ELISA Kit | 96T | 904 € | DL elisas | human |
| DL-RAB5A-Mu | Mouse RAB5A, Member RAS Oncogene Family RAB5A ELISA Kit | 96T | 921 € | DL elisas | mouse |
| EKU07002 | RAB5A, Member RAS Oncogene Family (RAB5A) ELISA kit | 1 plate of 96 wells | 822 € | Biomatik ELISA kits | human |
| EKU07003 | RAB5A, Member RAS Oncogene Family (RAB5A) ELISA kit | 1 plate of 96 wells | 844 € | Biomatik ELISA kits | human |
| GENTAUR-58ba3ac37f245 | Methanothermobacter thermautotrophicus Uncharacterized protein MTH_215 (MTH_215) | 1000ug | 1580 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58ba3ac4127c5 | Methanothermobacter thermautotrophicus Uncharacterized protein MTH_215 (MTH_215) | 1000ug | 2089 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58be4964ecb1f | Anti- Rab5 Antibody | 100ug | 370 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be645240bc7 | Anti-RAB5 (Polyclonal), ALEXA Fluor 594 | 100 microliters | 489 € | Bioss Polyclonal Antibodies | human |
| F49994-0.08ML | Rab5 Antibody | 0.08 ml | 199 € | NJS poly | human |
| F49994-0.4ML | Rab5 Antibody | 0.4 ml | 406 € | NJS poly | human |
| R30866 | Rab5 Antibody | 0.1mg | 389 € | NJS poly | human |
| bs-6175R-A350 | RAB5 Antibody, ALEXA FLUOR 350 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6175R-A488 | RAB5 Antibody, ALEXA FLUOR 488 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6175R-A555 | RAB5 Antibody, ALEXA FLUOR 555 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6175R-A594 | RAB5 Antibody, ALEXA FLUOR 594 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6175R-A647 | RAB5 Antibody, ALEXA FLUOR 647 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6175R-Biotin | RAB5 Antibody, Biotin Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6175R | RAB5 Antibody | 0.1ml | 263 € | Bioss Primary Unconjugated Antibodies | human |
| bs-6175R-Cy3 | RAB5 Antibody, Cy3 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6175R-Cy5 | RAB5 Antibody, Cy5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6175R-Cy5.5 | RAB5 Antibody, Cy5.5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-6175R-Cy7 | RAB5 Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |