| Catalog number: | AP11171PU-N |
|---|---|
| Price: | 587 € |
| Supplier: | acr |
| Product name: | anti-SETD8 / SET07 (C-term) Antibody |
| Quantity: | 0,4 ml |
| Related search: |
| Vial description: | KMT5A, SET8RSET7R-Set7 |
|---|---|
| Category: | primary antibody |
| Raised in: | Rabbit |
| Clone: | 1 vial |
| Form: | Purified |
| Reactivity: | Human |
| Purity: | purified |
| Molecular weight: | in kDa |
| Source: | mammalian |
| Activity: | to be determined |
| Range: | broad |
| Protein number: | Q9NQR1 |
| Application: | Western Blot |
| Storage: | Avoid freeze/thaw cycles, Upon delivery aliquot and store at -20°, C, C for one year, Shipped at 4° |
| Description: | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Properties: | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by acr they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target: | SETD8 / SET07 (C-term) |
| Short name: | anti-SETD8 / SET07 (C-term) Antibody |
| Technique: | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, Antibody |
| Alternative name: | antibody to-SETD8 / SET07 (c terminus) (Antibody to) |
| Alternative technique: | antibodies |
| Identity: | 29489 |
| Gene: | KMT5A | More about : KMT5A |
| Long gene name: | lysine methyltransferase 5A |
| Synonyms gene: | SETD8 |
| Synonyms gene name: | SET domain containing (lysine methyltransferase) 8 lysine (K)-specific methyltransferase 5A |
| Synonyms: | SET8 SET07 PR-Set7 |
| Locus: | 12q24, 31 |
| Discovery year: | 2006-02-15 |
| GenBank acession: | AY102937 |
| Entrez gene record: | 387893 |
| Pubmed identfication: | 15933070 12086618 12121615 |
| RefSeq identity: | NM_020382 |
| Classification: | Lysine methyltransferases |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000150477 |
| AP11171PU-N | anti-SETD8 / SET07 (C-term) Antibody | 0,4 ml | 587 € | acr | human |
| AM11037PU-N | anti-SETD8 / SET07 (N-term) Antibody | 0,4 ml | 587 € | acr | human |
| AM11038PU-N | anti-SETD8 / SET07 (N-term) Antibody | 0,4 ml | 587 € | acr | human |
| AP11170PU-N | anti-SETD8 / SET07 (N-term) Antibody | 0,4 ml | 587 € | acr | human |
| AP17740PU-N | anti-SETD8 / SET07 (Center) Antibody | 0,4 ml | 587 € | acr | human |
| GENTAUR-58bd96f49a6ce | Bovine N-lysine methyltransferase SETD8 (SETD8) | 100ug | 2006 € | MBS Recombinant Proteins | bovine |
| GENTAUR-58bd96f507017 | Bovine N-lysine methyltransferase SETD8 (SETD8) | 1000ug | 2006 € | MBS Recombinant Proteins | bovine |
| GENTAUR-58bd96f56da02 | Bovine N-lysine methyltransferase SETD8 (SETD8) | 100ug | 2520 € | MBS Recombinant Proteins | bovine |
| GENTAUR-58bd96f5cf546 | Bovine N-lysine methyltransferase SETD8 (SETD8) | 1000ug | 2520 € | MBS Recombinant Proteins | bovine |
| bsm-51019M | SET07 (43AT551.86) Monoclonal Antibody | 0.1ml | 211 € | Bioss Primary Unconjugated Antibodies | human |
| GENTAUR-58be12a7e85fa | Anti- SETD8 Antibody | 0.06 ml | 265 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be12a9cec2a | Anti- SETD8 Antibody | 0.12 ml | 348 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be3ca343bd5 | Anti- SETD8 Antibody | 100ug | 393 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be529178698 | Anti- SETD8 Antibody | 100ug | 387 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be5291d7fa3 | Anti- SETD8 Antibody | 50ug | 304 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be5292398be | Anti- SETD8 Antibody | 0.2 mg | 558 € | MBS Polyclonals | human |
| abx216477 | Anti-SETD8 Antibody | inquire | 50 € | abbex | human |
| abx933063 | Anti-SETD8 siRNA | inquire | 50 € | abbex | human |
| abx933064 | Anti-SETD8 siRNA | 15 nmol | 528 € | abbex | human |
| GENTAUR-58bde7332c0f9 | Mouse Monoclonal [clone 43AT551.86] (IgG1) to Human SETD8 / SET8 Antibody | 50ug | 597 € | MBS mono | human |
| MBS272838 | SETD8 antibody | 100ul | 426 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS128592 | SETD8 Polyclonal Antibody | 200ug | 558 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| RP-1710H | Recombinant Human SETD8 / PR-Set7 Protein | 50μg | 624 € | adv | human |
| LV301543 | SETD8 Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |
| GWB-4BAFF3 | SETD8 Over-expression Lysate reagent | 1 x 1 vial | 463 € | genways | human |
| AP50137PU-N | anti-AKT1 / PKB (C-term)/(C-term T450) Antibody | 0,4 ml | 587 € | acr | human |
| AP20013SU-N | anti-NPY receptor 2 / NPY2R (N-term + C-term) Antibody | 0,1 ml | 558 € | acr | human |
| AP20013SU-S | anti-NPY receptor 2 / NPY2R (N-term + C-term) Antibody | 50 Вµl | 398 € | acr | human |
| RA14136-100 | anti-NPY receptor 2 / NPY2R (N-term + C-term) Antibody | 0,1 ml | 558 € | acr | human |
| AP50371PU-N | anti-Osteocalcin (C-term)/(C-term C80) Antibody | 0,4 ml | 587 € | acr | human |