| Catalog number: | bs-8654R-Cy3 |
|---|---|
| Price: | 350 € |
| Supplier: | Bioss Primary Conjugated Antibodies |
| Product name: | FAM81A Antibody, Cy3 Conjugated |
| Quantity: | 0.1ml |
| Related search: |
| Long name: | Cy3 Conjugated, FAM81A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| Category: | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation: | cy3 conjugation kit |
| Host Organism: | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen: | FAM81A |
| Specificity: | This is a highly specific antibody against FAM81A |
| Modification: | Unmodified |
| Modification site: | None |
| Clonality: | Polyclonal |
| Clone: | Polyclonal antibody |
| Concentration: | 1ug per 1ul |
| Source: | KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM81A |
| Gene ID number: | 145773 |
| Tested applications: | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions: | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity: | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details: | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background: | Angelman and Prader-Willi syndromes are associated with loss of function or deletion of genes in the 15q11-q13 region, In cases of Prader-Willi syndrome, In the case of Angelman syndrome, Marfan syndrome is associated with chromosome 15 through the FBN1 gene, Tay-Sachs disease is a lethal disorder associated with mutations of the HEXA gene, The FAM81A gene product has been provisionally designated FAM81A pending further characterization, chromosome 15 is made up of approximately 106 million base pairs and is about 3% of the human genome, there is a partial or complete deletion of this region from the paternal copy of chromosome 15, this loss is due to inactivity of the maternal 15q11-q13 encoded UBE3A gene in the brain by either chromosomal deletion or mutation, which is encoded by chromosome 15, Encoding more than 700 genes |
| Purification method: | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions: | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission: | 512, 550nm/570, 615nm |
| Synonyms: | MGC26690 |
| Properties: | 1 of the FAM81A Antibody, Conjugated can be used in flow cytometry but typically shows lower fluorescence intensity comparable to that of PE or APC, Cy3 antibodies are excited by the 488-nanometer wave of an argon laser and the 633-nanometer line of a helium-neon diode laser, This Bioss Primary Conjugated Antibodies antibody is well suited for fluorescent microscopy, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target: | FAM81A Conjugated |
| Short name: | Conjugated, FAM81A Antibody |
| Technique: | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label: | Cy3 |
| Alternative name: | cyanine 3 coupled, FAM81A (Antibody to) |
| Alternative technique: | antibodies |
| Identity: | 28379 |
| Gene: | FAM81A | More about : FAM81A |
| Long gene name: | family with sequence similarity 81 member A |
| Synonyms gene name: | family with sequence similarity 81, member A |
| Locus: | 15q22, 2 |
| Discovery year: | 2005-10-21 |
| Entrez gene record: | 145773 |
| RefSeq identity: | NM_152450 |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000171915 |
| GENTAUR-58bd68584cd01 | Mouse Protein FAM81A (Fam81a) | 100ug | 2033 € | MBS Recombinant Proteins | mouse |
| GENTAUR-58bd68589ff70 | Mouse Protein FAM81A (Fam81a) | 1000ug | 2033 € | MBS Recombinant Proteins | mouse |
| GENTAUR-58bd6858eca2d | Mouse Protein FAM81A (Fam81a) | 100ug | 2547 € | MBS Recombinant Proteins | mouse |
| GENTAUR-58bd6859341e0 | Mouse Protein FAM81A (Fam81a) | 1000ug | 2547 € | MBS Recombinant Proteins | mouse |
| bs-8654R-Cy3 | FAM81A Antibody, Cy3 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-Biotin | FAM81A Antibody, Biotin Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-Cy5 | FAM81A Antibody, Cy5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-Cy5.5 | FAM81A Antibody, Cy5.5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-Cy7 | FAM81A Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-FITC | FAM81A Antibody, FITC Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-HRP | FAM81A Antibody, HRP Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| GWB-MS868D | FAM81A antibody | 1 vial | 521 € | genways | human |
| bs-8654R-A350 | FAM81A Antibody, ALEXA FLUOR 350 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8654R-A488 | FAM81A Antibody, ALEXA FLUOR 488 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8654R-A555 | FAM81A Antibody, ALEXA FLUOR 555 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8654R-A594 | FAM81A Antibody, ALEXA FLUOR 594 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8654R-A647 | FAM81A Antibody, ALEXA FLUOR 647 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8654R | FAM81A Antibody | 0.1ml | 263 € | Bioss Primary Unconjugated Antibodies | human |
| GENTAUR-58be66a700b8d | Anti-FAM81A (Polyclonal), ALEXA Fluor 594 | 100 microliters | 489 € | Bioss Polyclonal Antibodies | human |
| abx916406 | Anti-FAM81A siRNA | inquire | 50 € | abbex | human |
| abx916407 | Anti-FAM81A siRNA | inquire | 50 € | abbex | human |
| LV153984 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| LV153985 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV-C-term-HA) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| LV153986 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV-GFP-2A-Puro) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| LV153987 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV-RFP-2A-Puro) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| LV153989 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (EF1a) (pLenti-GIII-EF1a) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| LV153988 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (UbC) (pLenti-GIII-UbC) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| bs-12420R-Cy3 | 14-3-3 beta Antibody, Cy3 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-2017R-Cy3 | 14-3-3 family protein Antibody, Cy3 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-12421R-Cy3 | 14-3-3 gamma Antibody, Cy3 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |