| Catalog number: | bs-8654R-A350 |
|---|---|
| Price: | 785 € |
| Supplier: | MBS Polyclonals_1 |
| Product name: | FAM81A Antibody, ALEXA FLUOR 350 |
| Quantity: | 100ug |
| Related search: |
| Long name: | ALEXA FLUOR 350 Conjugated, FAM81A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| Also known as: | Anti-FAM81A PAb ALEXA FLUOR 350 |
| Category: | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with: | 350, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism: | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen: | FAM81A |
| Specificity: | This is a highly specific antibody against FAM81A |
| Modification: | Unmodified |
| Modification Site: | None |
| Clonality: | Polyclonal |
| Clone: | Polyclonal antibody |
| Concentration: | 1ug per 1ul |
| Source: | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM81A |
| Gene ID Number: | 145773 |
| Tested applications: | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions: | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity: | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details: | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen: | Angelman and Prader-Willi syndromes are associated with loss of function or deletion of genes in the 15q11-q13 region, In cases of Prader-Willi syndrome, In the case of Angelman syndrome, Marfan syndrome is associated with chromosome 15 through the FBN1 gene, Tay-Sachs disease is a lethal disorder associated with mutations of the HEXA gene, The FAM81A gene product has been provisionally designated FAM81A pending further characterization, chromosome 15 is made up of approximately 106 million base pairs and is about 3% of the human genome, there is a partial or complete deletion of this region from the paternal copy of chromosome 15, this loss is due to inactivity of the maternal 15q11-q13 encoded UBE3A gene in the brain by either chromosomal deletion or mutation, which is encoded by chromosome 15, Encoding more than 700 genes |
| Purification: | Purified by Protein A |
| Storage conditions: | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission: | 343nm/442nm |
| Synonyms: | MGC26690 |
| Properties: | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 350 conjugates can be used in multi-color flow cytometry with FACS's equipped with a second red laser or red diode, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation: | ALEXA FLUOR 350, Alexa Fluor |
| Gene target: | FAM81A |
| Short name: | FAM81A Antibody |
| Technique: | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label: | ALEXA FLUOR 350 |
| Alternative name: | ALEXA FLUOR 350, FAM81A (Antibody to) |
| Alternative technique: | antibodies |
| Identity: | 28379 |
| Gene: | FAM81A | More about : FAM81A |
| Long gene name: | family with sequence similarity 81 member A |
| Synonyms gene name: | family with sequence similarity 81, member A |
| Locus: | 15q22, 2 |
| Discovery year: | 2005-10-21 |
| Entrez gene record: | 145773 |
| RefSeq identity: | NM_152450 |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000171915 |
| GENTAUR-58bd68584cd01 | Mouse Protein FAM81A (Fam81a) | 100ug | 2033 € | MBS Recombinant Proteins | mouse |
| GENTAUR-58bd68589ff70 | Mouse Protein FAM81A (Fam81a) | 1000ug | 2033 € | MBS Recombinant Proteins | mouse |
| GENTAUR-58bd6858eca2d | Mouse Protein FAM81A (Fam81a) | 100ug | 2547 € | MBS Recombinant Proteins | mouse |
| GENTAUR-58bd6859341e0 | Mouse Protein FAM81A (Fam81a) | 1000ug | 2547 € | MBS Recombinant Proteins | mouse |
| bs-8654R-A350 | FAM81A Antibody, ALEXA FLUOR 350 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8654R-A488 | FAM81A Antibody, ALEXA FLUOR 488 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8654R-A555 | FAM81A Antibody, ALEXA FLUOR 555 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8654R-A594 | FAM81A Antibody, ALEXA FLUOR 594 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8654R-A647 | FAM81A Antibody, ALEXA FLUOR 647 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| GENTAUR-58be66a700b8d | Anti-FAM81A (Polyclonal), ALEXA Fluor 594 | 100 microliters | 489 € | Bioss Polyclonal Antibodies | human |
| GWB-MS868D | FAM81A antibody | 1 vial | 521 € | genways | human |
| bs-8654R-Biotin | FAM81A Antibody, Biotin Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R | FAM81A Antibody | 0.1ml | 263 € | Bioss Primary Unconjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-Cy3 | FAM81A Antibody, Cy3 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-Cy5 | FAM81A Antibody, Cy5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-Cy5.5 | FAM81A Antibody, Cy5.5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-Cy7 | FAM81A Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-FITC | FAM81A Antibody, FITC Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8654R-HRP | FAM81A Antibody, HRP Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| abx916406 | Anti-FAM81A siRNA | inquire | 50 € | abbex | human |
| abx916407 | Anti-FAM81A siRNA | inquire | 50 € | abbex | human |
| LV153984 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| LV153985 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV-C-term-HA) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| LV153986 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV-GFP-2A-Puro) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| LV153987 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV-RFP-2A-Puro) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| LV153989 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (EF1a) (pLenti-GIII-EF1a) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| LV153988 | FAM81A Lentiviral Vector (Human) (UbC) (pLenti-GIII-UbC) | 1.0 µg DNA | 600 € | ABM lentivectors | human |
| YSRTQC001 | Ly6C: Alexa Fluor 488 conj. Clone: ER-MP20/ CD115: RPE conj. Clone: 604B5 2E11/ CD11b: RPE-Alexa Fluor 647 conj. Clone: M1/70.15/ CD31: Alexa Fluor 647 conj. Clone: ER-MP12; antibody-Mouse, Four Color Reagent Cocktail; flow | 1 vial | Ask price € | accurate-monoclonals | mouse |
| MBS613510 | CAP350 (CAP350, CAP-350, centrosome-associated protein 350, CEP350, CEP-150, centrosomal protein 350kDa, gm133) Antibody | 100ug | 785 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS616442 | CAP350 (CAP350, CAP-350, Centrosome-associated Protein 350, CEP350, CEP-150, Centrosomal Protein 350kDa, gm133) Antibody | 100ug | 785 € | MBS Polyclonals_1 | human |