| Catalog number: | GENTAUR-58bd4feb67989 |
|---|---|
| Price: | 322 € |
| Supplier: | ABM lentivectors |
| Product name: | Rabbit Histone H2A.V (H2AFV) |
| Quantity: | 1.0 µg DNA |
| Other quantities: | 1000ug 1442€ 100ug 1442€ |
| Related search: |
| Long name: | Recombinant Rabbit Histone H2A, V (H2AFV) |
|---|---|
| Alternative names: | H2A, H2A, Histone H2A, histone H2A, histone H2A, F/Z, F/Z, F/Z, V, V, V, histone H2A |
| Gene name: | H2AFV |
| Other gene names: | H2AFV, H2AV, H2AFV |
| General description: | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Histone H2A, V (H2AFV) is a recombinant protein expressed in Yeast |
| Product category: | Recombinant Proteins |
| Expression system: | Yeast |
| Available also expressed in:: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity: | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form: | Lyophilized protein |
| Storage: | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications: | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| About: | Anti-human, MBS Recombinant Proteins adds sodium azide and glycerol to enhance the stability of the rabbit polyclonal antibodies, Rabbit antibodies are very stable and can be stored for several days at room temperature, anti mouse antibodies to highly immunogenic selected peptide sequences are", monoclonal like", since the epitope to which they are directed is less than 35 amino acids long, Rabbits are used for polyclonal antibody production by MBS Recombinant Proteins |
| Latin name: | Oryctolagus cuniculus |
| Gene target: | Histone H2A, V (H2AFV) |
| Short name: | Rabbit Histone H2A, V (H2AFV) |
| Technique: | Rabbit |
| Host: | Rabbits, Rabbit |
| Alternative name: | V (H2AFV), production species: rabbit Histone H2A |
| Alternative technique: | rabbit-anti |
| Identity: | 20664 |
| Gene: | H2AFV | More about : H2AFV |
| Long gene name: | H2A histone family member V |
| Synonyms gene: | H2AV |
| Synonyms gene name: | H2A histone family, member V |
| Synonyms: | MGC10170 MGC10831 MGC1947 |
| Locus: | 7p13 |
| Discovery year: | 2004-01-16 |
| GenBank acession: | AF081192 |
| Entrez gene record: | 94239 |
| RefSeq identity: | NM_012412 |
| Classification: | Histones |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000129217 |
| GENTAUR-58bd4fea9ad28 | Rabbit Histone H2A.V (H2AFV) | 100ug | 1442 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd4fead324b | Rabbit Histone H2A.V (H2AFV) | 1000ug | 1442 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd4feb23eac | Rabbit Histone H2A.V (H2AFV) | 100ug | 1945 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd4feb67989 | Rabbit Histone H2A.V (H2AFV) | 1000ug | 1945 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| AP09307PU-N | anti-Histone H2A.v pSer137 Antibody | 0,1 mg | 703 € | acr | human |
| GENTAUR-58b9b8f920d21 | Arabidopsis thaliana Histone H2A variant 1 (H2AV) | 100ug | 1459 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58b9b8f9a973b | Arabidopsis thaliana Histone H2A variant 1 (H2AV) | 1000ug | 1459 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58b9b8fa1884c | Arabidopsis thaliana Histone H2A variant 1 (H2AV) | 100ug | 1962 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58b9b8fa7fd22 | Arabidopsis thaliana Histone H2A variant 1 (H2AV) | 1000ug | 1962 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bb43866c709 | Drosophila melanogaster Histone H2A.v (His2Av) | 100ug | 1470 € | MBS Recombinant Proteins | drosophila |
| GENTAUR-58bb4386b76bb | Drosophila melanogaster Histone H2A.v (His2Av) | 1000ug | 1470 € | MBS Recombinant Proteins | drosophila |
| GENTAUR-58bb43870b998 | Drosophila melanogaster Histone H2A.v (His2Av) | 100ug | 1973 € | MBS Recombinant Proteins | drosophila |
| GENTAUR-58bb4387486be | Drosophila melanogaster Histone H2A.v (His2Av) | 1000ug | 1973 € | MBS Recombinant Proteins | drosophila |
| GENTAUR-58bd4b955bf42 | Strongylocentrotus purpuratus Histone H2A.V (H2A.F/Z) | 100ug | 1431 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd4b95a661c | Strongylocentrotus purpuratus Histone H2A.V (H2A.F/Z) | 1000ug | 1431 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd4b95f3a72 | Strongylocentrotus purpuratus Histone H2A.V (H2A.F/Z) | 100ug | 1934 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd4b964bff5 | Strongylocentrotus purpuratus Histone H2A.V (H2A.F/Z) | 1000ug | 1934 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| EKU04632 | H2A Histone Family, Member V (H2AFV) ELISA kit | 1 plate of 96 wells | 822 € | Biomatik ELISA kits | human |
| DL-H2AFV-Hu | Human H2A Histone Family, Member V H2AFV ELISA Kit | 96T | 904 € | DL elisas | human |
| MBS620695 | H1 histone family, member 2, phosphorylated (Ser27) (H1.B, histone cluster 1, H1c, H1.2, H1F2, Histone H1.2, Histone H1d, MGC3992) Antibody | 100ug | 730 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| GENTAUR-58bdf498ca856 | Anti- H2AFV Antibody | 0.06 ml | 265 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdf49925bcb | Anti- H2AFV Antibody | 0.12 ml | 348 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be05682408a | Anti- H2AFV Antibody | 0.06 ml | 265 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be05689e23c | Anti- H2AFV Antibody | 0.12 ml | 348 € | MBS Polyclonals | human |
| abx919010 | Anti-H2AFV siRNA | inquire | 50 € | abbex | human |
| abx919011 | Anti-H2AFV siRNA | inquire | 50 € | abbex | human |
| abx151768 | Anti-Human H2AFV ELISA Kit | inquire | 50 € | abbex | human |
| LV177826 | H2AFV Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |
| LV177827 | H2AFV Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV-C-term-HA) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |
| LV177828 | H2AFV Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV-GFP-2A-Puro) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |