| Catalog number: | AP50176HU-1mg |
|---|---|
| Price: | 265 € |
| Supplier: | MBS Polyclonals |
| Product name: | Human EZH2 Protein |
| Quantity: | 0.06 ml |
| Other quantities: | 0.1mg 184€ |
| Related search: |
| Long name: | Recombinant Human EZH2 Protein |
|---|---|
| Type: | Recombinant protein |
| Knowledgebase of uniprot: | Met1-Met110(Q15910) |
| Gene name synonym: | ENX-1, ENX1, EZH1, EZH2, EZH2b, KMT6, KMT6A, WVS, WVS2 |
| Purification: | Greater than 90% (SDS-PAGE analysis) |
| Examined analyses: | Antigen, ELISA, SDS-PAGE, Western blotting |
| Expressed in: | Escherichia coli |
| KiloDaltons of the protein: | 14kDa |
| Storage conditions: | For long termstorage, The cycles of freezing and thawing are not recommended as such cycles can damage the structure of the polypeptide chains, freeze and keep at -20°, please, C, C for up to one month, Human EZH2 Protein can be refrigerated at +4° |
| Properties: | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Gene target: | EZH2 Protein |
| Short name: | EZH2 Protein |
| Species: | Humans, Human |
| Alternative name: | sapiens EZH2 Protein, H |
| Identity: | 3527 |
| Gene: | EZH2 | More about : EZH2 |
| Long gene name: | enhancer of zeste 2 polycomb repressive complex 2 subunit |
| Synonyms gene name: | enhancer of zeste (Drosophila) homolog 2 enhancer of zeste homolog 2 (Drosophila) |
| Synonyms: | EZH1 ENX-1 KMT6 KMT6A |
| Locus: | 7q36, 1 |
| Discovery year: | 1995-12-21 |
| Entrez gene record: | 2146 |
| Pubmed identfication: | 8954776 17172412 |
| RefSeq identity: | NM_004456 |
| Classification: | Polycomb repressive complex 2 Lysine methyltransferases Myb/SANT domain containing |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000158973 |
| Locus Specific Databases: | LRG_531 |
| AP50176HU-100ug | Human EZH2 Protein | 0.1mg | 184 € | abebio | human |
| AP50176HU-1mg | Human EZH2 Protein | 1mg | 604 € | abebio | human |
| abx570992 | Anti-Human Enhancer Of Zeste Homolog 2 (EZH2) ELISA Kit | 96 tests | 789 € | abbex | human |
| MBS243275 | Anti-Human EZH2 | 50ug | 597 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| abx151463 | Anti-Human EZH2 ELISA Kit | inquire | 50 € | abbex | human |
| MBS302054 | Anti-Human EZH2 PAb | 1 mililiter | 542 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS302374 | Anti-Human EZH2 PAb | 500ul | 387 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS302464 | Anti-Human EZH2 PAb | 100ul | 232 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS302477 | Anti-Human EZH2 PAb | 7 ml (RTU) | 354 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| LV010078 | EZH2 (dSET) Lentiviral Vector (human) (pLenti-III-EGFP-C-term) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |
| LV152047 | EZH2 Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |
| LV152048 | EZH2 Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV-C-term-HA) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |
| LV152049 | EZH2 Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV-GFP-2A-Puro) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |
| LV152050 | EZH2 Lentiviral Vector (Human) (CMV) (pLenti-GIII-CMV-RFP-2A-Puro) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |
| LV152052 | EZH2 Lentiviral Vector (Human) (EF1a) (pLenti-GIII-EF1a) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |
| LV010077 | EZH2 Lentiviral Vector (human) (pLenti-III-EGFP-C-term) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |
| LV152051 | EZH2 Lentiviral Vector (Human) (UbC) (pLenti-GIII-UbC) | 1.0 µg DNA | 322 € | ABM lentivectors | human |
| DL-EZH2-Hu | Human Enhancer Of Zeste Homolog 2 EZH2 ELISA Kit | 96T | 904 € | DL elisas | human |
| GENTAUR-58bdcd03bf449 | Anti- Enhancer Of Zeste Homolog 2 (EZH2) Antibody | 100ug | 492 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdcd0438563 | Anti- Enhancer Of Zeste Homolog 2 (EZH2) Antibody | 50ug | 376 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdd2dc1fff1 | Anti- Enhancer Of Zeste Homolog 2 (EZH2) Antibody | 100ug | 525 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bddd689d8fa | Anti- Enhancer Of Zeste Homolog 2 (EZH2) Antibody | 100ug | 564 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdea25914bc | Anti- EZH2 Antibody | 0.06 ml | 265 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdea25e9a3f | Anti- EZH2 Antibody | 0.12 ml | 348 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdf58a0662f | Anti- EZH2 Antibody | 0.06 ml | 265 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdf58a5bb94 | Anti- EZH2 Antibody | 0.12 ml | 348 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdfffe2c0d9 | Anti- EZH2 Antibody | 0.12 ml | 348 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdfffe91351 | Anti- EZH2 Antibody | 0.06 ml | 265 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be0bc7ea9c6 | Anti- EZH2 Antibody | 0.12 ml | 348 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be0bc85aedf | Anti- EZH2 Antibody | 0.06 ml | 265 € | MBS Polyclonals | human |