| Catalog number: | bs-8550R |
|---|---|
| Price: | 333 € |
| Supplier: | Bioss Primary Conjugated Antibodies |
| Product name: | Coronin 1a Antibody |
| Quantity: | 0.1ml |
| Other quantities: | 100ul 404€ |
| Related search: |
| Long name: | Coronin 1a Primary Polyclonal Antibody |
|---|---|
| Also known as: | Coronin 1a PAb |
| Category: | Primary Antibodies |
| Conjugation: | Unconjugated |
| Target Antigen: | Coronin 1a |
| Specificity: | This is a highly specific antibody against Coronin 1a |
| Modification(s): | None |
| Modification site(s): | Unmodified antibody |
| Clonality: | Polyclonal antibody |
| Clone number: | Polyclonal antibody |
| Concentration: | 1ug per 1ul |
| Source: | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human Coronin 1a |
| Gene ID number: | 11151 |
| Tested Applications: | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions: | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity: | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details: | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen: | In mycobacteria-infected cells, as well as in forming protrusions of the plasma membrane involved in cell locomotion, functioning both in the invagination of large pieces of plasma membrane, its retention on the phagosomal membrane prevents fusion between phagosomes and lysosomes, May be a crucial component of the cytoskeleton of highly motile cells |
| Purification method: | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions: | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names: | 1A, CLABP, CLIPINA, COR1A_HUMAN, CORO1A, Clipin A, Clipin-A, Coronin actin binding protein 1A, Coronin like protein A, Coronin like protein p57, Coronin-1A, Coronin-like protein A, Coronin-like protein p57, Tryptophan aspartate containing coat protein, Tryptophan aspartate-containing coat protein, actin binding protein, coronin, coronin 1, p57 antibody TACO, actin binding protein |
| Properties: | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target: | Coronin 1a |
| Short name: | Coronin 1a Antibody |
| Technique: | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name: | Coronin 1a (Antibody to) |
| Alternative technique: | antibodies |
| Identity: | 2252 |
| Gene: | CORO1A | More about : CORO1A |
| Long gene name: | coronin 1A |
| Synonyms gene name: | 1A , actin-binding protein, coronin |
| Synonyms: | HCORO1 p57 coronin-1 |
| Synonyms name: | Clabp TACO |
| Locus: | 16p11, 2 |
| Discovery year: | 1999-10-19 |
| GenBank acession: | X89109 |
| Entrez gene record: | 11151 |
| Pubmed identfication: | 9778037 |
| RefSeq identity: | NM_007074 |
| Classification: | Coronins WD repeat domain containing |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000132148 |
| Locus Specific Databases: | LRG_195 |
| MBS612283 | Coronin 1A (Coronin-like protein p57, Coronin-like protein A, Clipin-A, Tryptophan aspartate-containing coat protein, TACO, CORO1A, CORO1, Cor1a, p57, Coronin 1, Clapbp) Antibody | 500ul | 713 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS623274 | Coronin 3 (Coronin 1c, Coronin actin binding protein 1C, HCRNN4) | 100ug | 735 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS421311 | Goat anti-Coronin 3 / coronin 1C Antibody | 100ug | 370 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| AP22532PU-N | anti-Coronin-1A (546-558) Antibody | 50 Вµg | 732 € | acr | human |
| AP20002PU-N | anti-Coronin-1A Antibody | 0,1 ml | 543 € | acr | human |
| AP31804PU-N | anti-Coronin-1A Antibody | 0,1 mg | 688 € | acr | human |
| CH23017-100 | anti-Coronin-1A Antibody | 0,1 ml | 311 € | acr | human |
| MBS415601 | Anti-Coronin 1a Antibody | 100ul | 304 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| RA22108-100 | anti-Coronin-1A Antibody | 0,1 ml | 572 € | acr | human |
| abx130393 | Anti-Coronin 1A Antibody | 50 μg | 427 € | abbex | human |
| GENTAUR-58bdd43121c91 | Anti- Coronin 1A (CORO1A) Antibody | 100ug | 564 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdd63f5e7d6 | Anti- Coronin 1A (CORO1A) Antibody | 100ug | 492 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdd63fce852 | Anti- Coronin 1A (CORO1A) Antibody | 50ug | 376 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdd79229cba | Anti- Coronin 1A (CORO1A) Antibody | 100ug | 525 € | MBS Polyclonals | human |
| AM21006PU-N | anti-Coronin-1B Antibody | 50 Вµg | 819 € | acr | human |
| AP55544CP-N | anti-Coronin-7 (C-term) Control Peptide Antibody | 50 Вµg | 282 € | acr | human |
| AP51028PU-N | anti-Coronin-7 (N-term) Antibody | 0,4 ml | 587 € | acr | human |
| MBS615177 | Coronin 1A Antibody | 100ul | 404 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| bs-8550R-A350 | Coronin 1a Antibody, ALEXA FLUOR 350 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8550R-A488 | Coronin 1a Antibody, ALEXA FLUOR 488 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8550R-A555 | Coronin 1a Antibody, ALEXA FLUOR 555 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8550R-A594 | Coronin 1a Antibody, ALEXA FLUOR 594 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8550R-A647 | Coronin 1a Antibody, ALEXA FLUOR 647 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8550R-Biotin | Coronin 1a Antibody, Biotin Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8550R | Coronin 1a Antibody | 0.1ml | 263 € | Bioss Primary Unconjugated Antibodies | human |
| bs-8550R-Cy3 | Coronin 1a Antibody, Cy3 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8550R-Cy5 | Coronin 1a Antibody, Cy5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8550R-Cy5.5 | Coronin 1a Antibody, Cy5.5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8550R-Cy7 | Coronin 1a Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8550R-FITC | Coronin 1a Antibody, FITC Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |