| Catalog number: | GENTAUR-58bd5f9157e48 |
|---|---|
| Price: | 1332 € |
| Supplier: | MBS Recombinant Proteins |
| Product name: | Debaryomyces hansenii Histone H2A.1 (HTA1) |
| Quantity: | 1000ug |
| Other quantities: | 1000ug 1442€ 100ug 1442€ |
| Related search: |
| Long name: | 1 (HTA1), Recombinant Debaryomyces hansenii Histone H2A |
|---|---|
| Alternative names: | DEHA2F18282p, Histone H2A, 1, DEHA2F18282p |
| Gene name: | HTA1 |
| Other gene names: | DEHA2F18282g, HTA1, DEHA2F18282g |
| General description: | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, 1(HTA1) is a recombinant protein expressed in Yeast , Histone H2A |
| Product category: | Recombinant Proteins |
| Expression system: | Yeast |
| Available also expressed in:: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity: | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form: | Lyophilized protein |
| Storage: | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications: | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target: | 1 (HTA1), Debaryomyces hansenii Histone H2A |
| Short name: | 1 (HTA1), Debaryomyces hansenii Histone H2A |
| Alternative name: | 1 (HTA1), Debaryomyces hansenii Histone H2A |
| Identity: | 4724 |
| Gene: | HIST1H2AE | More about : HIST1H2AE |
| Long gene name: | histone cluster 1 H2A family member e |
| Synonyms gene: | H2AFA |
| Synonyms gene name: | H2A histone family, H2ae , H2ae histone cluster 1, member A histone 1 |
| Synonyms: | H2A/a H2A, 1 |
| Locus: | 6p22, 2 |
| Discovery year: | 1997-08-29 |
| GenBank acession: | M60752 |
| Entrez gene record: | 3012 |
| Pubmed identfication: | 9119399 1916825 12408966 |
| RefSeq identity: | NM_021052 |
| Classification: | Histones |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000014440 |
| GENTAUR-58bd5f9062228 | Debaryomyces hansenii Histone H2A.1 (HTA1) | 100ug | 1442 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd5f90b3c93 | Debaryomyces hansenii Histone H2A.1 (HTA1) | 1000ug | 1442 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd5f910d3a6 | Debaryomyces hansenii Histone H2A.1 (HTA1) | 100ug | 1945 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd5f9157e48 | Debaryomyces hansenii Histone H2A.1 (HTA1) | 1000ug | 1945 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bb09055feae | Lodderomyces elongisporus Histone H2A.1 (HTA1) | 100ug | 1442 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bb0905a28d7 | Lodderomyces elongisporus Histone H2A.1 (HTA1) | 1000ug | 1442 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bb0905eb47a | Lodderomyces elongisporus Histone H2A.1 (HTA1) | 100ug | 1945 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bb090641ad5 | Lodderomyces elongisporus Histone H2A.1 (HTA1) | 1000ug | 1945 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bb34847963e | Lodderomyces elongisporus Histone H2A.1 (HTA1) | 100ug | 1442 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bb3484c537e | Lodderomyces elongisporus Histone H2A.1 (HTA1) | 1000ug | 1442 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bb348507c36 | Lodderomyces elongisporus Histone H2A.1 (HTA1) | 100ug | 1945 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bb34854c782 | Lodderomyces elongisporus Histone H2A.1 (HTA1) | 1000ug | 1945 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58ba8481d3a25 | Meyerozyma guilliermondii Histone H2A.1 (HTA1) | 100ug | 1442 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58ba8482a350a | Meyerozyma guilliermondii Histone H2A.1 (HTA1) | 1000ug | 1442 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58ba84836c890 | Meyerozyma guilliermondii Histone H2A.1 (HTA1) | 100ug | 1945 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58ba8483d6dd9 | Meyerozyma guilliermondii Histone H2A.1 (HTA1) | 1000ug | 1945 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bcf546870bb | Saccharomyces cerevisiae Histone H2A.1 (HTA1) | 100ug | 1448 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bcf546d884e | Saccharomyces cerevisiae Histone H2A.1 (HTA1) | 1000ug | 1448 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bcf54733101 | Saccharomyces cerevisiae Histone H2A.1 (HTA1) | 100ug | 1951 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bcf54765d0b | Saccharomyces cerevisiae Histone H2A.1 (HTA1) | 1000ug | 1951 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd85619fa6c | Debaryomyces hansenii 37S ribosomal protein S10, mitochondrial (RSM10) | 100ug | 1763 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd8561ec551 | Debaryomyces hansenii 37S ribosomal protein S10, mitochondrial (RSM10) | 1000ug | 1763 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd85624410e | Debaryomyces hansenii 37S ribosomal protein S10, mitochondrial (RSM10) | 100ug | 2277 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd856278ad4 | Debaryomyces hansenii 37S ribosomal protein S10, mitochondrial (RSM10) | 1000ug | 2277 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd8773c63c1 | Debaryomyces hansenii 60S ribosomal protein L39 (RPL39) | 100ug | 1238 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd87743c51a | Debaryomyces hansenii 60S ribosomal protein L39 (RPL39) | 1000ug | 1238 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd8774b45a4 | Debaryomyces hansenii 60S ribosomal protein L39 (RPL39) | 100ug | 1746 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd87751ed45 | Debaryomyces hansenii 60S ribosomal protein L39 (RPL39) | 1000ug | 1746 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bdbcdb92932 | Debaryomyces hansenii Acetate non-utilizing protein 9, mitochondrial (ACN9) | 100ug | 1332 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bdbcdc48b9b | Debaryomyces hansenii Acetate non-utilizing protein 9, mitochondrial (ACN9) | 1000ug | 1332 € | MBS Recombinant Proteins | human |