| Catalog number: | bs-8154R |
|---|---|
| Price: | 489 € |
| Supplier: | Bioss Polyclonal Antibodies |
| Product name: | Histone H2A.Z Antibody |
| Quantity: | 100 microliters |
| Related search: |
| Long name: | Histone H2A, Z Primary Polyclonal Antibody |
|---|---|
| Also known as: | Histone H2A, Z PAb |
| Category: | Primary Antibodies |
| Conjugation: | Unconjugated |
| Target Antigen: | Histone H2A, Z |
| Specificity: | This is a highly specific antibody against Histone H2A, Z |
| Modification(s): | None |
| Modification site(s): | Unmodified antibody |
| Clonality: | Polyclonal antibody |
| Clone number: | Polyclonal antibody |
| Concentration: | 1ug per 1ul |
| Source: | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human Histone H2A, Z |
| Gene ID number: | 3015 |
| Tested Applications: | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions: | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity: | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details: | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen: | H1, H2B, H3, Jul 2008], Nucleosomes consist of approximately 146 bp of DNA wrapped around a histone octamer composed of pairs of each of the four core histones (H2A, Studies in mice have shown that this particular histone is required for embryonic development and indicate that lack of functional histone H2A leads to embryonic lethality, The chromatin fiber is further compacted through the interaction of a linker histone, This gene encodes a replication-independent member of the histone H2A family that is distinct from other members of the family, [provided by RefSeq, and H4), with the DNA between the nucleosomes to form higher order chromatin structures, Histones are basic nuclear proteins that are responsible for the nucleosome structure of the chromosomal fiber in eukaryotes |
| Purification method: | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions: | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names: | H2A, H2A/z, H2AFZ, H2AZ, H2AZ_HUMAN, MGC117173, H2A histone family member Z, z |
| Properties: | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target: | Histone H2A, Z |
| Short name: | Histone H2A, Z Antibody |
| Technique: | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name: | Histone H2A, Z (Antibody to) |
| Alternative technique: | antibodies |
| Identity: | 4741 |
| Gene: | H2AFZ | More about : H2AFZ |
| Long gene name: | H2A histone family member Z |
| Synonyms gene: | H2AZ |
| Synonyms gene name: | H2A histone family, member Z |
| Synonyms: | H2A, Z |
| Locus: | 4q23 |
| Discovery year: | 1993-10-28 |
| GenBank acession: | X52317 |
| Entrez gene record: | 3015 |
| Pubmed identfication: | 1697587 |
| RefSeq identity: | NM_002106 |
| Classification: | Histones |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000131048 |
| MBS620695 | H1 histone family, member 2, phosphorylated (Ser27) (H1.B, histone cluster 1, H1c, H1.2, H1F2, Histone H1.2, Histone H1d, MGC3992) Antibody | 100ug | 730 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| AR51432PU-N | anti-Histone H2A.Z (1-128, His-tag) Antibody | 0,25 mg | 1413 € | acr | human |
| AR51432PU-S | anti-Histone H2A.Z (1-128, His-tag) Antibody | 50 Вµg | 587 € | acr | human |
| D0002-1 | anti-Histone H2A.Z (acetyl K5) Antibody | 50 Вµg | 347 € | acr | human |
| D0002-2 | anti-Histone H2A.Z (acetyl K5) Antibody | 0,1 mg | 500 € | acr | human |
| CPA4667-100ul | anti-Histone H2A.Z AcK5 Antibody | 0,1 ml | 529 € | acr | human |
| CPA4667-200ul | anti-Histone H2A.Z AcK5 Antibody | 0,2 ml | 819 € | acr | human |
| CPA4667-30ul | anti-Histone H2A.Z AcK5 Antibody | 30 Вµl | 355 € | acr | human |
| AP31903PU-N | anti-Histone H2A.Z Antibody | 0,1 mg | 659 € | acr | human |
| D0022-1 | anti-Histone H2A.Z Antibody | 50 Вµg | 347 € | acr | human |
| D0022-2 | anti-Histone H2A.Z Antibody | 0,1 mg | 500 € | acr | human |
| GENTAUR-58bdff49968c1 | Anti- Histone H2A.z Antibody | 0.06 ml | 265 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58bdff4a127f1 | Anti- Histone H2A.z Antibody | 0.12 ml | 348 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be41566574b | Anti- Histone H2A.Z Antibody | 100ug | 370 € | MBS Polyclonals | human |
| GENTAUR-58be44c443b14 | Anti- Histone H2A.Z Antibody | 100ug | 370 € | MBS Polyclonals | human |
| AP51991PU-N | anti-Histone H2A.Z (C-term) Antibody | 0,4 ml | 587 € | acr | human |
| bs-8154R-A350 | Histone H2A.Z Antibody, ALEXA FLUOR 350 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8154R-A488 | Histone H2A.Z Antibody, ALEXA FLUOR 488 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8154R-A555 | Histone H2A.Z Antibody, ALEXA FLUOR 555 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8154R-A594 | Histone H2A.Z Antibody, ALEXA FLUOR 594 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8154R-A647 | Histone H2A.Z Antibody, ALEXA FLUOR 647 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-8154R-Biotin | Histone H2A.Z Antibody, Biotin Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8154R | Histone H2A.Z Antibody | 0.1ml | 263 € | Bioss Primary Unconjugated Antibodies | human |
| bs-8154R-Cy3 | Histone H2A.Z Antibody, Cy3 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8154R-Cy5 | Histone H2A.Z Antibody, Cy5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8154R-Cy5.5 | Histone H2A.Z Antibody, Cy5.5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8154R-Cy7 | Histone H2A.Z Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8154R-FITC | Histone H2A.Z Antibody, FITC Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-8154R-HRP | Histone H2A.Z Antibody, HRP Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| GENTAUR-58be660f88dbb | Anti-Histone H2A.Z (Polyclonal), ALEXA Fluor 594 | 100 microliters | 489 € | Bioss Polyclonal Antibodies | human |