| Catalog number: | GENTAUR-58bd588f84fa6 |
|---|---|
| Price: | 2067 € |
| Supplier: | MBS Polyclonals_1 |
| Product name: | monkey IL-17A protein |
| Quantity: | 1 mililiter |
| Other quantities: | 0.05 mg 265€ 0.2 mg 564€ 1000ug 1475€ |
| Related search: |
| Long name: | Recombinant monkey IL-17A protein |
|---|---|
| Alternative names: | CTLA-8, Cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8, Interleukin-17A, cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8, cytotoxic T-lymphocyte-associated protein 8, interleukin 17 (cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8), interleukin 17A, interleukin-17A, interleukin-17A |
| Other gene names: | CTLA-8, CTLA8, CTLA8, IL-17, IL-17, IL-17A, IL-17A, IL17, IL17, IL17A, IL17A |
| General description: | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, coli, IL-17A protein is a recombinant protein expressed in E |
| Product category: | Recombinant Proteins |
| Expression system: | coli, E |
| Available also expressed in:: | Yeast, E Coli |
| Purity: | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE)(SDS-PAGE) |
| Form: | Lyophilized protein |
| Storage: | For extended storage, Note: Repeated freezing and thawing is not recommended, Store working aliquots at 4 degree C for up to one week, conserve at -20 or -80 degree C, Store at -20 degree C |
| Applications: | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Description: | Monkeys are generally , Often cDNA of monkeys is used as alternative to human cDNA as a model for drug development, particularly Old World monkeys, Rhesus Monkeys , considered to be intelligent, proteins are often measured by ELISA on serum or plasma since consensus epitopes with the human ELISA are used for producing the antibodies of these ELISA test kits |
| Gene target: | IL-17A protein |
| Short name: | IL-17A protein |
| Alternative name: | monkey Interleukin-17A protein |
| Identity: | 5981 |
| Gene: | IL17A | More about : IL17A |
| Long gene name: | interleukin 17A |
| Synonyms gene: | CTLA8 IL17 |
| Synonyms gene name: | interleukin 17 (cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8) |
| Synonyms: | IL-17A IL-17 |
| Synonyms name: | cytotoxic T-lymphocyte-associated protein 8 |
| Locus: | 6p12, 2 |
| Discovery year: | 1993-10-25 |
| GenBank acession: | U32659 |
| Entrez gene record: | 3605 |
| Pubmed identfication: | 8390535 |
| RefSeq identity: | NM_002190 |
| Classification: | Interleukins |
| Havana BLAST/BLAT: | OTTHUMG00000014840 |
| MBS621852 | 17a-Hydroxyprogesterone-3-CMO (17-Hydroxy-pregn-4-ene-3,20-dione, 4-Pregnen-17a-ol-3,20-dione) Antibody | 1 mililiter | 531 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| AE62989HU-48 | ELISA test for Human Interleukin 17A (IL-17A/IL-17) | 1x plate of 48 wells | 373 € | abebio | human |
| AE62989HU | Human Interleukin 17A (IL-17A/IL-17) ELISA Kit | 96 wells plate | 769 € | ab-elisa elisas | human |
| AE62989HU-96 | Human Interleukin 17A (IL-17A/IL-17) ELISA Kit | 1x plate of 96 wells | 612 € | abebio | human |
| CI60 | Recombinant Human Interleukin-17A, F Heterodimer, IL-17A & IL-17F (C-6His) | 1 mg | 2486 € | novo | human |
| C021 | Recombinant Human Interleukin-17A, IL-17A | 500 µg | 1298 € | novo | human |
| C774 | Recombinant Human Interleukin-17A, IL-17A (C-6His) | 1 mg | 2283 € | novo | human |
| GENTAUR-58bd588e9bdd6 | monkey IL-17A protein | 0.05 mg | 265 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd588eebfe5 | monkey IL-17A protein | 1000ug | 1475 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd588f38699 | monkey IL-17A protein | 0.2 mg | 564 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd588f84fa6 | monkey IL-17A protein | 0.5 mg | 951 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| 6686 | Recombinant Cynomolgus Monkey IL-17A | 5 µg | 220 € | Immunochemistry kits | monkey |
| MBS621056 | DRAK1 (DAP Kinase-related Apoptosis-inducing Protein Kinase 1, Death-associated Protein Kinase-related 1, Serine/threonine Kinase 17a Death Associated Protein Kinase Related 1, STK17A) | 100ug | 763 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| ZR-40-263 | IL-17A Recombinant Protein | 0.005 mg | 256 € | Zyagen | human |
| ZR-40-423 | IL-17A Recombinant Protein | 0.005 mg | 256 € | Zyagen | human |
| ZR-40-521 | IL-17A Recombinant Protein | 0.025 mg | 376 € | Zyagen | human |
| GENTAUR-58bd579c29219 | rabbit IL-17A protein | 0.2 mg | 564 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd579c62bac | rabbit IL-17A protein | 0.5 mg | 951 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd579cb639e | rabbit IL-17A protein | 0.05 mg | 265 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd579d0f29c | rabbit IL-17A protein | 1000ug | 1475 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd579d5c5a7 | rabbit IL-17A protein | 0.5 mg | 951 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd579d9d688 | rabbit IL-17A protein | 0.05 mg | 265 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd579de7a61 | rabbit IL-17A protein | 1000ug | 1475 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd579e3f5b2 | rabbit IL-17A protein | 0.2 mg | 564 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| MBS395887 | Serine/threonine-protein kinase 17A (NT), DRAK1 (NT) | 100ug | 409 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS622425 | 17-Hydroxypregnenolone (17a-OH-Pregnenolone) Antibody | 1 mililiter | 719 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS340001 | 17a-Boldenone Antibody | 1 mililiter | 2067 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS340002 | 17a-Boldenone Antibody | 100ul | 890 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS610578 | 17a-Dihydroequilin Antibody | 1000 Tests | 365 € | MBS Polyclonals_1 | human |
| MBS340003 | 17a-Estradiol Antibody | 1 mililiter | 2067 € | MBS Polyclonals_1 | human |