| Catalog number: | bs-7697R-A647 |
|---|---|
| Price: | 1696 € |
| Supplier: | MBS Recombinant Proteins |
| Product name: | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, ALEXA FLUOR 647 |
| Quantity: | 100ug |
| Related search: |
| Long name: | ALEXA FLUOR 647 Conjugated, Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody |
|---|---|
| Also known as: | Anti-Adenovirus 5 E1A binding protein PAb ALEXA FLUOR 647 |
| Category: | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with: | 647, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism: | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen: | Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Specificity: | This is a highly specific antibody against Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Modification: | Unmodified |
| Modification Site: | None |
| Clonality: | Polyclonal |
| Clone: | Polyclonal antibody |
| Concentration: | 1ug per 1ul |
| Immunogen range: | 540-570/602 |
| Subcellular location: | Nucleus |
| Source: | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Gene ID Number: | 10771 |
| Swiss Prot: | Q15326 |
| Tested applications: | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions: | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity: | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details: | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen: | Acts as a tumor-suppressor by repressing a transcriptional program essential for tumor cell growth, Colocalizes with highly expressed genes and functions as a transcription corepressor by modulating RNA polymerase II at the elongation stage, Does not bind other histone H3 subtypes (H3, 1 or H3, 2) (By similarity), 3 trimethylated at 'Lys-36' (H3, 3K36me3) and regulates RNA polymerase II elongation, Chromatin reader that specifically recognizes and binds histone H3 |
| Purification: | Purified by Protein A |
| Storage conditions: | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission: | 650nm/665nm |
| Synonyms: | Adenovirus 5 E1A-binding protein, BRAM1, Bone morphogenetic protein receptor-associated molecule 1, MRD30, Protein BS69, ZMYND11, Zinc finger MYND domain-containing protein 11, BS69 |
| Properties: | ALEXA FLUOR made this Alexa Fluor 633 conjugate that can be used in multi-color flow cytometry with instruments equipped with a second red laser or red diode, ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 633 is a practical alternative to APC as well as Cy5, Bioss Primary Conjugated Antibodies, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is detected in the FL4 detector of the core's upgraded 2-laser FACScans, Like other Alexa Fluor dyes, exhibits uncommon photo stability, making it an ideal choice for fluorescent microscopy, the Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation: | ALEXA FLUOR 647, Alexa Fluor |
| Gene target: | Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Short name: | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody |
| Technique: | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label: | ALEXA FLUOR 647 |
| Alternative name: | ALEXA FLUOR 647, Adenovirus 5 E1A binding protein (Antibody to) |
| Alternative technique: | antibodies |
| AP05003PU-N | anti-Adenovirus E1A (E1A) Antibody | 0,1 mg | 587 € | acr | human |
| bs-7697R-A647 | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, ALEXA FLUOR 647 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6136R-A647 | Adenovirus 5 E1A Antibody, ALEXA FLUOR 647 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-7697R-A350 | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, ALEXA FLUOR 350 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-7697R-A488 | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, ALEXA FLUOR 488 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-7697R-A555 | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, ALEXA FLUOR 555 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-7697R-A594 | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, ALEXA FLUOR 594 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| GENTAUR-58be658b2a648 | Anti-Adenovirus 5 E1A binding protein, ALEXA Fluor 594 | 100 microliters | 489 € | Bioss Polyclonal Antibodies | human |
| bs-6136R-A350 | Adenovirus 5 E1A Antibody, ALEXA FLUOR 350 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6136R-A488 | Adenovirus 5 E1A Antibody, ALEXA FLUOR 488 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6136R-A555 | Adenovirus 5 E1A Antibody, ALEXA FLUOR 555 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| bs-6136R-A594 | Adenovirus 5 E1A Antibody, ALEXA FLUOR 594 | 100ul | 332 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies. | human |
| GENTAUR-58be644809adf | Anti-Adenovirus 5 E1A (Polyclonal), ALEXA Fluor 594 | 100 microliters | 489 € | Bioss Polyclonal Antibodies | human |
| bs-7697R-Biotin | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, Biotin Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-7697R | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody | 0.1ml | 263 € | Bioss Primary Unconjugated Antibodies | human |
| bs-7697R-Cy3 | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, Cy3 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-7697R-Cy5 | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, Cy5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-7697R-Cy5.5 | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, Cy5.5 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-7697R-Cy7 | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, Cy7 Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-7697R-FITC | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, FITC Conjugated | 0.1ml | 333 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| bs-7697R-HRP | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, HRP Conjugated | 0.1ml | 350 € | Bioss Primary Conjugated Antibodies | human |
| GENTAUR-58bcedca5314a | Canine adenovirus serotype 1 Early E1A 20 kDa protein | 100ug | 1564 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bcedcaa3651 | Canine adenovirus serotype 1 Early E1A 20 kDa protein | 1000ug | 1564 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bcedcaebf1c | Canine adenovirus serotype 1 Early E1A 20 kDa protein | 100ug | 2067 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bcedcb3a481 | Canine adenovirus serotype 1 Early E1A 20 kDa protein | 1000ug | 2067 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bc77853321c | Canine adenovirus serotype 2 Early E1A 20 kDa protein | 100ug | 1553 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bc77858f74b | Canine adenovirus serotype 2 Early E1A 20 kDa protein | 1000ug | 1553 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bc7785db0a5 | Canine adenovirus serotype 2 Early E1A 20 kDa protein | 100ug | 2056 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bc77861c2ca | Canine adenovirus serotype 2 Early E1A 20 kDa protein | 1000ug | 2056 € | MBS Recombinant Proteins | human |
| GENTAUR-58bd2797212fa | Canine adenovirus serotype 2 Early E1A 25 kDa protein | 100ug | 1696 € | MBS Recombinant Proteins | human |